Psychoterapia grupowa wykazuje wysoką skutecznością w leczeniu problemów związanych z budowaniem relacji. Ale nie tylko, ponieważ wiele problemów psychicznych ma swoje źródło w relacjach międzyludzkich: dorosłych ale i tych pierwotnych, z okresu dzieciństwa. To właśnie w relacji dziecka z dorosłym opiekunem budują się nasze wzorce relacyjne, czyli sposoby budowania relacji, wchodzenia w kontakt, podtrzymywania go i kończenia. Wzorce takie, kiedy nie są satysfakcjonujące, stają się źródłem naszego cierpienia w budowaniu relacji ze sobą (niskie bądź adekwatne poczucie własnej wartości) i relacji z innymi (trwałe i dobre bądź niesatysfakcjonujące związki, bądź samotność).
Grupa terapeutyczna pozwala na przyjrzenie się, w bezpiecznym środowisku, "tu i teraz" jak te wzorce relacyjne działają: w jaki sposób budujemy relacje, wchodzimy w interakcje z określonymi osobami, komunikujemy się, zbliżamy i dystansujemy, w jakich sytuacjach wchodzimy w konflikt bądź go unikamy.
To sprawia, że często ogrom nieuświadomionych wzorców relacyjnych, jakie utrudniają nam budowanie relacji, bądź je niszczą lub nie pozwalają na budowanie trwałych i stabilnych relacji, stają się na grupie widoczne dla uczestnika a tym samym uświadomione. To pozwala na większą wolność i sprawczość względem nich: poprzez ich dalsze stosowanie i pogłębianie swojego cierpienia, bądź próby ich korekcji i naprawy.
Grupa, w ten sposób, jest nie tylko źródłem wiedzy o sobie i rozumienia siebie, co obniża lęk, ale staje się miejscem doświadczania - realnych uczuć, które w mikroskali na grupie, tak jak w makroskali w życiu codziennym, zbliżają nas do siebie samych i innych. To pozwala na wprowadzanie trwałych i dobrych zmian, nie tylko w grupie ale - co najistotniejsze - w realnym życiu.
Sesje grupy terapeutycznej odbywają sie regularnie raz w tygodniu i zwykle trwają 120 minut. Terapia grupowa, podobnie jak terapia indywidualna, poprzedzona jest konsultacjami do grupy, które poza procesem kwalifikacyjnym są też ważnym czasem przygotowania do pracy w grupie. Terapia grupowa może być krotkoterminowa - kończy się w ustalonym terminie, bądź długoterminowa - trwająca nie krócej niż rok a zwykle kilka lat. O jej kończeniu decyduje uczestnik w kontakcie z terapeutami i pozostałymi uczestnikami grupy, a kryterium gotowości kończenia procesu są satysfakcjonujące zmiany zachodzące w uczestniku.