Ta forma pracy polega na udzieleniu bezpośredniego wsparcia osoby, która w chwili zgłoszenia przeżywa poważny kryzys życiowy. Zadaniem psychoterapeuty w interwnecji kryzysowej jest wesprzeć pacjenta tak, by ból który aktualnie przeżywa, a który często jest adekwatny do dramatu jaki go spotkał, nie był destrukcyjny i destabilizujący codzienne funkcjonowanie.
Psychoterapeuta ma stworzyć bezpieczną przestrzeń na wyrażanie przez zgłaszającego się wielu emocji, których doswiadcza jako zalewających, a z którymi często trudno samemu zmierzyć się czy podzielić z bliskimi, których dotyka podobny kryzys.
Rolą psychoterapeuty jest także udzielenie konkretnej porady w formie psychoedukacji, poszukanie doraźnych rozwiązań, tak by trudną sytuację pacjent mógł przejść w miarę bezpiecznie dla siebie i bliskich.
Niejednokrotnie interencja kryzysowa może stworzyć podwaliny do dalszej pracy - już pogłębionej i długoterminowej - psychoterapeutycznej, ale sama w sobie nie jest pracą wglądową, lecz wsparciem w bólu wywołanym sytuacją kryzysową, ograniczoną do jednego lub góra kilku spotkań.